


Pożegnaj trądzik – zachwycaj piękną cerą
Trądzik młodzieńczy jest prawdziwą zmorą nastolatków i często osób po 20 roku życia. Jego źródłem są zachodzące w tym okresie życia zmiany hormonalne, które skutkują nadmiernym wydzielaniem sebum. Dochodzi również do nadmiernego rogowacenia naskórka, przez co blokowane jest ujście łoju. To idealne środowisko dla bakterii, powodujących powstawanie stanów zapalnych i pryszczy.
O wygranej walce ze skutkami trądziku młodzieńczego decyduje kilka prostych zasad.
-
Dobierz prawidłowo kosmetyki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.
-
Postaw na naturalne preparaty, które skutecznie zwalczają niedoskonałości, nie podrażniając skóry.
-
Stosuj je systematycznie.
-
Jedz zdrowo, unikaj m.in. czekolady, ostrych przypraw i fast food'ów.
Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej
Pielęgnacja cery trądzikowej rozpoczyna się od oczyszczenia. Do wyboru masz masz mydła, żele, pianki, płyny micelarne, balsamy, a nawet olejki (!) skomponowane odpowiednio do potrzeb skóry trądzikowej. Popularne składniki prosto z natury o działaniu oczyszczającym, przeciwbakteryjnym czy antyseptycznym to m.in. olej lautrowy, kwasy mlekowy i salicylowy, oleje kokosowy i rycynowy, dziegieć brzozowy, aktywne srebro i węgiel i wiele innych.
Oczyszczona skóra wymaga tonizacji, czyli przywrócenia jej równowagi kwasowo – zasadowej. W tym celu możesz zastosować tonik lub hydrolat o właściwościach tonizujących. W walce z wypryskami i stanami zapalnymi sprawdzą się oczar wirginijski, czystek, aloes, rumianek, kwasy AHA, skrzyp polny czy mięta pieprzowa.
Cera trądzikowa wymaga nawilżenia tak samo jak sucha, wrażliwa czy dojrzała. Cera tłusta czy mieszana wcale nie wymaga wysuszenia. Krem na dzień zapewni skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz pomoże ją zmatowić. Krem na noc przyspieszy procesy regeneracji skóry oraz prawidłowo ją odżywi. W naturalnych kremach do cery trądzikowej znajdziesz np. kurkumę, korzeń lukrecji, morwę, bio-siarkę, lawendę, oleje konopny, z pestek winogron, z oliwek, z drzewa herbacianego, szałwię, skwalan.
Obok działań kompleksowych na całą twarz, trzeba też działać miejscowo, bezpośrednio na wypryski. W tym celu zaopatrz się w żel punktowy, który zwalczy niedoskonałości przy pomocy np. srebra koloidalnego, olejku z drzewa herbacianego, aloesu czy cynku.
Domowe SPA
1-2 razy w tygodniu warto poświęcić cerze trochę więcej uwagi niż na co dzień :) Zacznij od głębokiego oczyszczenia skóry, dzięki czemu pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka i toksyn, a skóra stanie się jędrna i świeża. Do wyboru masz scruby, peelingi enzymatyczne, glinki, mydła oliwne, maseczki oczyszczające. Następnie dopieść swoją skórę maseczką o działaniu nawilżającym, rewitalizującym, chłodzącym czy normalizującym.