Dlaczego My

Tonik, płyn micelarny, hydrolat mgiełka - czym się różnią?

0
Tonik, płyn micelarny, hydrolat mgiełka.

 

Tonik, płyn micelarny, hydrolat, mgiełka. Doskonale znamy te nazwy, ale nie zawsze wiemy, czym dokładnie różnią się te produkty, co wnoszą do codziennej pielęgnacji, czy można stosować je zamiennie, a może jednak razem? Postaram się wyjaśnić, czym się charakteryzują i w jakich rolach najlepiej się sprawdzają.

 

Najstarszym z omawianych dziś kosmetyków jest tonik. Tak jak pozostałe, powstaje na bazie wody i jest wzbogacany substancjami aktywnymi zarówno pochodzenia chemicznego, jak i roślinnego. Jego podstawową funkcją jest tonizacja, czyli zapewnienie skórze prawidłowego pH. Skóra naturalnie ma odczyn lekko kwaśny, co chroni ją przed bakteriami i zapewnia jej równowagę mikrobiologiczną. Pod wpływem kosmetyków do demakijażu odczyn zmienia się na zasadowy. I wtedy z pomocą przychodzi tonik, który przywraca jej prawidłowe, lekko kwaśne pH tj. do poziomu 3,5 – 5,5. Prawidłowo oczyszczona i stonizowana skóra lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, które nakładamy po oczyszczeniu twarzy, tj. w kremach, olejkach itp. Tonik również ściąga, nawilża, łagodzi podrażnienia i bardzo delikatne oczyszcza. Przy czym oczyszczanie nie należy do jego głównych funkcji. Tonik stosujemy rano i wieczorem. Do porannego odświeżenia i oczyszczenia wystarczy sam tonik. Wieczorem stosujmy go po demakijażu, czyli po użyciu mleczka, pianki, żelu czy płynu micelarnego.

 

Płyn micelarny jest przeznaczony do demakijażu i tym wyróżnia się od pozostałych bohaterów tego wpisu. Jego głównym składnikiem są micele, czyli kuliste mikrokapsułki, działające na podobnej zasadzie jak magnes. Od zewnątrz cząsteczki te mają właściwości hydrofilowe, czyli przyciągają wodę, a odpychają tłuszcze. Od wewnątrz mają właściwości hydrofobowe, czyli odpychają wodę, a przyciągają tłuszcze. Micele „wyłapują” zanieczyszczenia skóry takie jak makijaż, sebum czy kurz, a następnie rozpuszczają je w wodzie. Płyn micelarny może konkurować z mleczkiem do demakijażu (nie jest tłusty), z piankami i żelami do mycia twarzy (unikamy kontaktu z wysuszającą kranówką) i płynem do demakijażu oczu (nie jest już dodatkowo potrzebny). Płyny micelarne nie podrażniają skóry, więc nadają się do każdego typu cery. Z założenia jest to kosmetyk oczyszczający, więc zmienia pH skóry na odczyn zasadowy, czyli po jego użyciu powinien być zastosowany tonik. Na rynku są dostępne produkty 2w1, czyli płyn micelarny połączony z tonikiem. Należy pamiętać, że oczyszczające działanie miceli może okazać się zbyt delikatne w przypadku kosmetyków wodoodpornych.

 

Hydrolat czyli woda kwiatowa lub woda roślinna powstaje w ciekawy sposób i dodatkowo jest on zgodny z ekologicznym trendem „less waste”. Hydrolat jest produktem ubocznym procesu wytwarzania olejków eterycznych. Olejek eteryczny powstaje poprzez poddanie wybranej rośliny procesowi destylacji z użyciem pary wodnej. Po schłodzeniu oddziela się olejek eteryczny od wody, która zawiera mikro ilości olejków eterycznych (przyjmuje się, że mniej niż 0,5%) i to jest właśnie hydrolat. Hydrolat ma pH podobne do naturalnego pH skóry. Nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, odświeża, odżywia i pięknie pachnie :). Oprócz stosowania bezpośrednio na skórę, można go używać jako bazę do produkcji domowych kosmetyków czy rozrabianiu maseczek z glinki. Hydrolat jest uzupełnieniem dla płynu micelarnego i może być zamiennikiem toniku. Stosujemy go podobnie jak tonik: rano do oczyszczenia i tonizacji, a wieczorem do tonizacji.

Pamiętajcie, że naturalne hydrolaty nie zawierają konserwantów, dlatego warto przeczytać dokładnie skład i w razie potrzeby przechowywać je w lodówce.

 

Mgiełka to woda termalna 2.0. Wyższość mgiełki nad wodą termalną polega na tym, że mgiełka zawiera substancje aktywne pochodzenia roślinnego i chemicznego, dzięki którym zatrzymuje wodę w skórze. Woda termalna paruje i paradoksalnie może wysuszać cerę. Mgiełka odświeża, przywraca prawidłowe pH skóry, nawilża i odżywia, zmniejsza podrażnienia. Unikatową cechą mgiełki jest możliwość stosowania jej bezpośrednio na makijaż. Możemy stosować ją w celu utrwalenia makijażu lub w celu odświeżenia cery w ciągu dnia. Doskonale sprawdza się w upalne dni oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach przez cały rok. Mgiełka może zastąpić tonik i uzupełnia działanie płynu micelarnego. Może być stosowana rano, w ciągu dnia i wieczorem. Rano i wieczorem zwiększa absorpcję kremu, serum czy olejków. Może być zamiennikiem toniku. Uzupełnia działanie płynu micelarnego.

 

Płyny micelarne dla każdego rodzaju cery znajdziecie tutaj. Szeroki wybór toników, hydrolatów i mgiełek zebraliśmy dla Was w jednym miejscu tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl