Dlaczego My

Kosmetyki naturalne. Zdrowie prosto z natury.

0
Kosmetyki naturalne. Zdrowie prosto z natury.

Zanieczyszczenie środowiska odciska coraz dotkliwiej swoje piętno na zdrowiu człowieka. Z powietrza atakuje nas smog, który dewastuje nie tylko układ oddechowy, ale również osłabia m.in. układ krwionośny i rozrodczy. Z nawożonej szkodliwymi pestycydami ziemi pochodzą coraz bardziej skażone warzywa, rośliny i zboża. Te z kolei zanim trafią na nasz stół często są poddawane zaawansowanym technikom przetwarzania i „wzbogacane” są szkodliwymi polepszaczami i konserwantami. Taka żywność powoduje między innymi otyłość i cukrzycę typu 2, a nawet choroby nowotworowe. Świadomość tych problemów rośnie i podejmowane są konkretne działania zapobiegające ich skutkom. Miasta inwestują w centralne ogrzewanie i transport publiczny. Kierowcy nieśmiało przesiadają się do samochodów z napędem elektrycznymi i hybrydowym. Kupując żywność mamy coraz większy wybór produktów ekologicznych i coraz chętniej po nie sięgamy. A jaki jest związek pomiędzy ekologią a kosmetykami i zdrowiem?

Zacznijmy od początku. Skóra jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Dorosły człowiek nosi na sobie 1,5-2,2 m2 skóry. Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Ponieważ kosmetyki wnikają do poziomu naskórka, skoncentrujemy się na funkcjach tej warstwy. Naskórek pełni funkcje ochronną przed czynnikami chorobotwórczymi: bakteriami, wirusami i grzybami. Potrafi również rozpoznawać alergeny i pomaga skórze reagować na nie. Zatrzymuje wodę w organizmie, jednocześnie chroniąc przed działaniem promieniowania UV. Naskórek jest na pierwszej linii obrony przeciw uszkodzeniom mechanicznym skóry. Naskórek wytwarza włosy i paznokcie. Dlatego powinniśmy traktować naszą skórę z nie mniejszą troską niż inne organy.

Myśląc o pielęgnacji twarzy, ciała, włosów i paznokci, stajemy przed takimi samymi wyborami, jak kupując zdrową żywność. Czy warto pozostać przy tzw. „kosmetykach konwencjonalnych”, często tanich i łatwo dostępnych, ale składających się z ryzykownych substancji? Czy może warto zmienić przyzwyczajenia i postawić na kosmetyki naturalne? Czym w ogóle są kosmetyki naturalne? Co dzięki nim zyskam? Czy może coś stracę? Jak taka decyzja wpłynie na mój budżet?

Kosmetyk jest uważany za naturalny, jeśli jego skład jest przynajmniej w 95% pochodzenia naturalnego. Składniki naturalne to między innymi oleje, olejki, wyciągi z roślin, minerały, glinki, zioła itd. Jeśli te składniki w całości lub znaczącej części pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych, producent może ubiegać się o certyfikat i określać swoje produkty mianem ekologicznych (organicznych, bio). Istnieje kilka organizacji certyfikujących, w samej Unii Europejskiej przynajmniej cztery (BDiH, Ecocert, Cosmebio, Soil Association) i każda z nich ma swoje kryteria.

Rozmawiając o przewagach kosmetyków naturalnych nad „konwencjonalnymi” chętnie sięgam po analogię żywieniową. Decydując się na posiłek możemy zjeść fast food lub wybrać zdrowe zbilansowane danie z naturalnych składników. W obu przypadkach się najemy. W krótkim okresie oddziaływanie fast foodu może się wydać bardziej spektakularne, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu, węglowodanów, soli, polepszaczy i spulchniaczy da nam szybsze poczucie sytości i może nawet wywołać przyjemne doznania smakowe. Długofalowe skutki takiej diety brzmią dużo mniej optymistycznie: otyłością, nadciśnieniem, wrzodami żołądka, cukrzycą typu 2, a nawet nowotworami przewodu pokarmowego. W kontrze stoi zdrowa dieta, oparta na naturalnych składnikach, oferująca dania, którymi też się najemy do syta i które będą smaczne. Dieta oparta na naturalnych produktach będzie pielęgnować nasze ciało „od środka”, a długim okresie wzmocni układ odpornościowy, zapewni zgrabną sylwetkę, piękne włosy i paznokcie oraz zdrową cerę. Dlaczego wobec tego nie zadbać o nasze ciało „od zewnątrz”, karmiąc naszą skórę zdrowymi i naturalnymi składnikami?

Składniki naturalne są aktywne, czyli wnikają w naskórek i wykazują konkretne działanie pielęgnacyjne i odżywcze. Przykładowo popularny aloes dostarcza blisko 200 substancji odżywczych, w tym witamin i mikroelementów, które m.in. regenerują naskórek, oczyszczają, łagodzą stany zapalne, przywracają prawidłowe pH, odmładzają. Podobną liczbę substancji pro zdrowotnych ma występujący w naszej strefie klimatycznej i super bogaty w witaminę C rokitnik. Owoce tego krzewu mają działanie nawilżające, odmładzające i ochronne (podobne do filtrów UV-A i UV-B). Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Kosmetyki naturalne bazują na olejach naturalnych, które oprócz obok pozostałych składników, są również bogatym źródłem minerałów, witamin, kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy. Kosmetyki „konwencjonalne” opierają się na parafinie i silikonach, które pozostawiają cienką warstwę (film) na skórze czy włosach, dając szybki i powierzchowny efekt nawilżenia. Jest to jednak doraźne działanie i krótkotrwały rezultat, ponieważ te substancje zatrzymują wilgoć, nie wykazując działania odżywczego dla skóry czy włosów. Dodatkowo mogą zatykać pory i wzmagać trądzik. Oleje, podobnie jak parafina i silikony, zatrzymują wilgoć naskórka i włosów, ale jednocześnie go odżywiają.

Kosmetyki naturalne obchodzą się z naskórkiem łagodniej niż „konwencjonalne”, ponieważ nie zawierają drażniących substancji chemicznych zapachowych, konserwujących (parabenów) czy pieniących (SLS). Stosując kosmetyki naturalne w mniejszym stopniu narażamy skórę na uszkodzenia i alergie. Należy zaznaczyć, że alergie są sprawą bardzo indywidualną i mogą również dotyczyć naturalnych substancji, podobnie jak np. alergie oddechowe na pyłki traw czy pokarmowe na określone owoce.

Last but not least... Nie zapominajmy o tym, że kosmetyki trafiają wraz ze ściekami do wód gruntowych. Kosmetyki naturalne w przeciwieństwie do „konwencjonalnych” nie wprowadzają niepotrzebnie do ekosystemu sztucznych substancji, które nie występują naturalnie. Jest to kolejny argument za tym, że to co jest dobre dla nas jest dobre dla przyrody.

Oferta kosmetyków naturalnych stale się poszerza. Docierają do nas produkty z różnych stron świata. Producenci czerpią z tradycyjnej wiedzy regionów, z których pochodzą składniki, dysponują nowoczesnymi laboratoriami, nierzadko stosują opakowania z recyklingu. To wszystko sprawia, że mamy dostęp do oferty kosmetycznej o dużej rozpiętości cenowej, dlatego wybór naturalnego kosmetyku nie jest luksusem, lecz zwykłym codziennym zakupowym wyborem ze zdrowym rezultatem dla kupującego i środowiska.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl