Dlaczego My

Co to jest SPF i dlaczego jest tak ważny w codziennej pielęgnacji skóry?

0
Co to jest SPF i dlaczego jest tak ważny w codziennej pielęgnacji skóry?

Na opakowaniach niektórych kremów, a także innych kosmetyków, na przykład pomadek ochronnych, widniej tajemniczy skrót „SPF”. Co oznacza SPF 20, 30, 50 i dlaczego warto sięgać po preparaty nim oznaczone, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Co oznacza skrót SPF?


Wyjaśniając, co to jest SPF, trzeba sięgnąć do angielskiego określenia, od którego skrót ten pochodzi – „Sun Protection Factor”, czyli współczynnik ochrony przed słońcem. Odsłonięta skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych, po pewnym czasie reaguje pojawieniem się na niej rumienia. Czas ten jest różny w zależności od typu skóry i rodzaju karnacji. Wspomniany współczynnik wskazuje, o ile dłużej, po zastosowaniu danego kosmetyku, można przebywać na słońcu, zanim powstanie rumień. Dla przykładu, jeśli u jakiejś osoby zarumienienie skóry bez ochrony pojawia się po 25 minutach, to po zastosowaniu kremu SPF 20 czas ten wydłuży się dwudziestokrotnie (25 minut razy 20, co daje 500 minut).

Za powstawanie zaczerwienienia skóry odpowiedzialne są promienie UVB. Istnieje jeszcze jeden rodzaj promieniowania, mający negatywny wpływ na skórę, a mianowicie UVA. Jest to promieniowanie ultrafioletowe, które oddziałuje na skórę także w pochmurne dni. Ma zdolność głębokiego wnikania w skórę i jest odpowiedzialne za jej fotostarzenie. Zastanawiając się na tym, co oznacza SPF w kremie, warto zauważyć, że określa on jedynie stopień ochrony skóry przez promieniowaniem UVB, a może w ogóle nie chronić przed UVA. Dlatego też myśląc o tym, jaki krem do twarzy z SPF wybrać, warto zwrócić uwagę, czy chroni on również przed promieniowaniem UVA (ten wskaźnik określa się skrótem IPD lub PPD).

Dlaczego warto stosować krem z filtrem?

Rolą filtra jest ochrona skóry przez niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego, odpowiedzialnego za powstawanie jej uszkodzeń. Skóra narażona na działanie słońca przedwcześnie się starzeje, traci elastyczność, pojawiają się na niej zmarszczki i zmiany pigmantacyjne. Poza tym szybciej traci wodę, co w konsekwencji sprzyja powstawaniu nierówności oraz niezdrowego wyglądu. Dotyczy to skóry na całym ciele, nie tylko samej twarzy. Z reguły zastanawiamy się właśnie ile SPF na twarz wybrać, ale trzeba pamiętać o ochronie wszystkich odsłoniętych części ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na znamiona i pieprzyki, stosując na nie preparaty o wysokim stopniu ochrony.

Mogłoby się wydawać, że krem z filtrem to propozycja jedynie na wiosenno-letnie dni, gdy słońce świeci intensywnie. Nic bardziej mylnego! Preparat SPF 20, 30 bądź z innym faktorem, należy stosować przez cały rok, nawet w te dni, gdy nie wychodzi się na zewnątrz. Dlaczego? Promieniowanie słoneczne dochodzi do Ziemi nieustannie, nawet przy zachmurzonym niebie. Żeby skutecznie ochronić skórę przed jego działaniem, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem. Nawet przebywając wewnątrz pomieszczeń jesteśmy narażeni na działanie promieniowania, m.in. tego emitowanego przez ekrany monitorów, więc warto zabezpieczać skórę.

Jaki krem z filtrem wybrać?

To, jaki SPF wybrać, zależy od kilku czynników. Zdecydowanie najważniejszy związany jest z fototypem skóry. Osoby mające bardzo jasną karnację, wyjątkowo wrażliwą na działanie słońca, u których szybko pojawia się rumień (typ celtycki), powinny stosować kremy z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF 30-50+. W przypadku skóry wrażliwej, ale delikatnie się opalającej (typ północnoeuropejski), polecany jest faktor SPF 20-30, a niższy 12-15 to dobry wybór dla osób o typie środkowoeuropejskim – o jaśniejszej, lecz dość łatwo opalającej się skórze, niereagującej szybko poparzeniami. A jakie SPF na co dzień dla osób o ciemnej, oliwkowej cerze, która z łatwością się opala? Osoby o tym typie urody powinny wybierać kremy o niskim stopniu ochrony SPF 8-12.

Uwidacznia się tutaj zasada, że im ciemniejsza skóra, tym krem z filtrem do twarzy może mieć niższy SPF. Jaki konkretnie preparat wybrać? To zależy też od innych czynników, na przykład rodzaju skóry – sucha wymaga bogatszych kremów, a w przypadku tłustej lepiej sprawdzą się te o lekkiej konsystencji.

W naszej drogerii z kosmetykami naturalnymi polecamy Wam szeroką gamę kosmetyków z SPF:

https://zielonadrogeria.pl/pl/p/Vianek-Lagodzacy-krem-do-twarzy-BB-SPF-15-Wersja-jasna/1303

https://zielonadrogeria.pl/pl/p/Anwen-mgielka-do-wlosow-z-filtrami-UV-Summer-Protect/269

https://zielonadrogeria.pl/pl/p/Nacomi-Emulsja-do-opalania-SPF-15%2C-150-ml/658

https://zielonadrogeria.pl/pl/p/Derma-Sun-Balsam-przeciwsloneczny-SPF-15-200-ml/1918

https://zielonadrogeria.pl/pl/p/Clochee-Matujacy-krem-z-SPF-50/1931

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl